Druk reaktywny vs druk pigmentowy

Technika druku reaktywnego daje żywotność kolorów przez lata użytkowania. Sam proces druku nie jest skomplikowany ,ale proces utrwalania kolorów na bawełnie wymaga dużej staranności i wielu procesów obróbki tkaniny bawełnianej. Efektem jest niezaprzeczalnie najlepsza jakość kolorów i żywotność barw.

Druk reaktywny

Bawełniane dzianiny są wstępnie powlekane chemicznym podkładem przed drukowaniem. Po wydrukowaniu barwnik na tkaninie jest poddany procesowi parowania w granicach 102-103 stopnia C, tworząc reakcję pomiędzy bawełną a barwnikiem, która barwi włókna całkowicie i na trwale. Materiał jest następnie prany i prasowany. Nasze reaktywnie zadrukowane dzianiny są drukowane na cyfrowej drukarce, parzone i prane na tej samej linii produkcyjnej, zmniejszając w jak największym stopniu zużycie energii i wody. Ponieważ są one wyparzane parą i wyprane w ramach wykończenia, reaktywne barwniki mają bardzo dobrą jakość i trwałość kolorów podczas użytkowania i wielokrotnego prania. Barwniki reaktywne są lepsze dla delikatniejszych tkanin i dzianin, ponieważ są mniej podatne na rozmywanie wzoru i kolorów niż druk techniką pigmentową; ponieważ barwią włókna bezpośrednio przez farby reaktywne ale nie jest to utrwalone na długie użycie. Nie ma limitów temperatur w jakich można prać tkaniny z tuszem reaktywnym.
Druk reaktywny przeznacza się w szczególności do odzieży dziecięcej, mody damskiej i męskiej oraz pościeli i ręczników.

Druk pigmentowy

Druk pigmentowy charakteryzuje się tylko jednym procesem tzn. drukiem, a mianowicie bawełna jest nadrukowana kolorowym pigmentem, który związuje się z bawełną bezpośrednio podczas druku. Proces jest szybki, ale trwałość kolorów uzależniona jest stopnia użytkowania i ilości prań. Ta technika druku głównie ma zastosowanie do tkanin wewnętrznej dekoracji jak: zasłony, dekoracyjne poduszki lub tkaniny, które z racji swojej funkcji są rzadko prane.

Do produkcji pigmentów używamy nietoksycznych atramentów pigmentowych na bazie wody. Tusze pigmentowe zawierają kolor (pigmenty), spoiwo do przymocowania tuszu do tkaniny i wodę do rozprowadzenie tuszu. W druku pigmentowym tusze skutecznie osadzają się na włóknach, ale w bawełnie nie są wyraźnie zauważalne w dotyku, jakkolwiek tkanina jest zdecydowanie bardziej szorstka niż bawełna drukowana metodą reaktywną. Tusze związują się włóknami tkaniny poprzez suszenie tkanin. W przeszłości tusze pigmentowe miały reputację słabszego koloru niż barwniki reaktywne, ale technologia cały czas się poprawia. Tusze pigmentowe również cieszyły się opinią złej trwałości kolorów podczas prania, ale obecnie ich odporność podczas prania dochodzi do 40 ° C.

Druk reaktywny Druk pigmentowy
Lepsze dla odzieży i często pranych materiałów Lepsze dla materiałów bardzo rzadko pranych
Utrwalane w 103°C Rozkład ruszy w temperaturze powyżej 40°C

Poznaj wszystkie możliwości jakie daje Ci założenie konta na stronie Textile Print House.

Zakładając konto na stronie TPH, otrzymujesz dostęp do szczegółowych informacji, dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Dodatkowo, zapisując się do naszego newslettera, w wiadomości zwrotnej otrzymasz jednorazowy kupon rabatowy na pierwsze zakupy w wysokości 5%. Uwaga! Nie spamujemy! Wiadomości o nowościach wysyłamy tylko raz w tygodniu.